Зрубна конструкція дерев'яних будівель

There are no translations available.

У дерев'яних спорудах застосовуються наступні конструкції стін:

  • зрубна,
  • стоякова,
  • каркасна,
  • панельна,
  • дерев'яно-цегляна,
  • із збірних блоків.

 


Зрубна конструкція дерев'яного будинку

Несучий елемент - стіна складається з горизонтально покладених балок-зрубів з необрізного, півобрізного або обрізного пиломатеріалу, а також гранованого (кругляків, полукругляка, бруса). Зруби скріплюються за допомогою:

• постільного шву-встику, з У-подібним вирізом, з'єднанням «паз-гребінь», вкладенням в «вус», зубчастим з'єднанням, скріплює засобом;

• кутового з'єднання - з переплетенням зрубу з оголовком, що перевищує 100 - 200 мм, кутовим рівним замком зі штирем), просторовим з'єднанням «ластівчин хвіст» і замковим з'єднанням.

Подібним чином з'єднуються і зовнішні, і внутрішні конструкції стін.

 

В системі з кутовим з'єднанням зруби прилягають один до іншого по всій довжині, або між ними залишають зазори.


Конструкція зрубів


Залежно від основної сировини та технології вибираються й конструктивні деталі  стін зрубів. У тесаних негранених і полугранених зрубів кутові зв'язки, як і зв'язку зовнішньої стіни з перегородкою, здійснюються, як правило, із запасом і внахлестку.

Товщина зрубу (зовнішніх і поперечних стін) коливається між 150-300 мм. У минулому від цього залежала теплоізоляція будови. Зазори між стиками ущільнювали мохом або деревної ватою, яку закріплювали рейками або обмазували жирною глиною. Щоб підвищити ефективність зрубні стіни покривали зсередини або зовні глиняного мастилом, пізніше ізвестковоцементной штукатуркою. Сучасні необрізні зруби (так звана канадська технологія) у місці постільної шва забезпечуються швелерного профілем і наповнюються теплоізоляцією. Ущільнення стіни залежить від точності прилягання стиків і вузлових з'єднань.

 

Угловое соединение сруба. ФотоМоже використовуватися кутове з'єднання зрубу:

а) з кутовим рівним замком з штифтом;

Ь) з просторовим «ласточкиним хвостом» з іскри-
ленній поверхнею;

с) з просторовим «ласточкиним хвостом» з рівною поверхнею;
d) з подвійним з'єднанням «ластівчин хвіст»;

е) з замком («тірольское перетин»);

f) з просторовим замком «ластівчин хвіст»

 

У паз бічного отвору встановлюється рама вікна чи двері, сполучаючись зі шпонкою. При великих отворах важливо забезпечити захист стіни від розбухання.

Встановлюючи перемички, слід враховувати розширення зазору. Особливо багато проблем може доставити комбінація зрубної стіни з вологого дерева з несучими стійками - усихая-ня дерева в поздовжньому напрямку звичайно менше, ніж в напрямку, перпендикулярному волокнам, в результаті чого відбувається нерівномірне осідання конструкції перекриття. Тому нижню або верхню частину стійки необхідно постачити юстировкой, підгонку якій потрібно проводити регулярно, аж до повного висихання зрубу.

Перевагою зрубів з обрізного матеріалу є гладка зовнішня і внутрішня поверхня і можливість забезпечити горизонтальні стики зрубів більш щільними і найбільш міцними типами з'єднання - шипом, вставленим «вусом», або пазом і гребенем.

При типі з'єднання з шипом можна використовувати стиснутий ущільнюючий профіль.

Стіни зрубів з обрізного матеріалу можна складати як з свіжозрубаного дерева, так і з попередньо підсушеного або добре просушеного - потрібно тільки використовувати відповідні деталі. Для сучасних конструкцій зрубів звичайно застосовують висушені чотиригранні клеєні дерев'яні пластинки . Товщина зрубу коливається від 100 до 200 мм.

Враховуючи сучасні нормативні вимоги до теплозахисту будівель, достатній рівень теплозахисту будинку, де постійно живуть люди, не зможе забезпечити і масивна зрубна стіна. Максимальна товщина негранених зрубів становить 400 мм. При розрахунку коефіцієнта теплопровідності для конструкції такого зрубу, з урахуванням теплових мостів у звужених місцях з'єднань і реальної теплопровідності, ми не отримаємо і 70% необхідної величини. Це підтверджують і фактичні тепловитрати, і більш високі витрати на опалення в діючих об'єктах. Тому сучасна зрубна конструкція передбачає застосування шару ефективної теплоізоляції, будь то здвоєна сполучена конструкція граненого зрубу товщиною 68 + 68 мм або сендвічна конструкція із внутрішнім облицюванням і несучою гранованою частиною зрубу товщиною приблизно 100 мм

Mis à jour (Mardi, 04 Février 2014 14:56)

 
Ukrainian (UA)RusEnglish 	French

Пошук по сайту